Надзвичайна ситуація спричинена пандемією Коронавірусу COVID19 сколихнула весь світ. Органи державної влади опинилися перед складним завданням – потрібно швидко реагувати, контролювати та запобігати наслідкам пандемії.
Досвід компанії MagneticOne Municipal Technologies та її клієнтів показує, що надзвичайно ефективним у роботі міської ради та ОДА у період пандемії є Операційний центр попередження та моніторингу надзвичайних ситуацій (Ситуаційний центр).
Операційний центр – це приміщення, оснащене засобами індивідуального та колективного виведення інформації (відео, аудіо, комп’ютерної), що об’єднує в собі найсучасніші комунікаційні засоби та спеціалізоване програмне забезпечення, що дозволяє швидко обробляти великі масиви інформації. Результати аналізу відображаються на одному або кількох екранах різного розміру.
Основне призначення такого комплексу – організація оперативного аналізу інформації з подальшим реагуванням і прийняттям управлінських рішень, а також контроль і моніторинг об’єктів різної природи, ситуацій та інші функції.
Багатофункціональним ядром операційного центру виступає геоінформаційна система. Основні можливості ГІС:
- реєстрація інцидентів та аудитів устаткування та інструментів;
- візуалізація даних про поширення пандемії/надзвичайної ситуації;
- можливість прокладання коротких маршрутів спецтранспорту;
- прогнозування та аналітика можливих наслідків;
- збереження просторових даних про територію.
Переваги використання операційного центру:
- цілодобовий моніторинг оперативної ситуації в місті чи області;
- аналіз стану готовності відповідних служб щодо боротьби з наслідками надзвичайних ситуацій, підтримання публічної безпеки;
- підготовка інформаційно-аналітичних документів за результатами аналізу;
- забезпечення належного і своєчасного реагування на загрозу виникнення надзвичайної ситуації;
- організація заходів щодо інформування та підготовки населення до дій у разі виникнення надзвичайних інцидентів.
Ситуаційний центр – це одна з найефективніших форм реалізації системи підтримки прийняття управлінських рішень шляхом створення особливого інформаційно- технологічного простору, що включає моніторинг, прогнозування, прийняття рішень та контроль їх виконання.